www.1939-45.dk


 

 

Personer
2. VERDENSKRIG PÅ FRIMÆRKER, BREVE OG POSTKORT


Arthur Tedder

1890 - 1967
Britisk luftmarskal

1918
Eskadrillechef i Royal Air Force.

1934
Chef for uddannelsesafd. i Luftfartsministeriet.

1936
Chef for de eng. flyverstyrker i Det fjerne Østen.

1938 - 1940
Generaldirektør for forsøg og udvikling i Luftfartsministeriet

1940 - 1943
Næstkommanderende og fra 1941 chef for RAF middelhavskommando.
eng-011.jpg (10560 bytes)
I forgrunden en Hawker Typhoon.

December 1943
Udnævnes til stedfortrædende chef for Eisenhower i en kommende invasionen i Normandiet.

6. juni 1944
man-009.jpg (10901 bytes)
Deltager som stedfortrædende chef for Eisenhower.

9. maj 1945
Underskriver den tyske kapitulationen i Berlin.

Oktober 1945

Luftmarskal i RAF